AstroShow 2023
XII Międzynarodowy Otwarty Zlot Miłośników Astronomii - AstroShow 2023 już za nami.
Nasze coroczne spotkanie miłośników astronomii w roku Kopernika odbyło się w dniach 25-27 sierpnia 2023 w Hotelu Bonifacio w miejscowości Kępa k/ Sochocina.
Dzień pierwszy - piątek
Na naszych gości czekaliśmy w rejestracji zlotowej.
Punktualnie o godzinie 17.00 nasz zlot rozpoczęła Pani Prezes Zarządu Delta Optical - Honorata Matosek, witając uczestników i zaproszonych gości.
Patronat honorowy nad naszym spotkaniem objeli: Gmina Sochocin, kanał TVP Nauka oraz czasopismo Urania – Postępy Astronomii.
Patroni
Partner Technologiczny
Gościem specjalnym naszego zlotu był Wiktor Niedzicki, który wygłosił prelekcję „Błędy w nauce”.
Nasz prelegent przekonywał nas, że wbrew pozorom nauka to nie jest nieprzerwany ciąg sukcesów. Jej istotą są błędy i pomyłki. Czasem uczeni przez stulecia żywią fałszywe przekonania o świecie. Trwają w błędzie. Bywa, że pomysłowy pomiar całkowicie zmienia rozumienie przyrody. Sprawdzanie, poprawianie wyników i dążenie do prawdy to mozolne powiększanie naszej wiedzy.
Drugim naszym prelegentem tego dnia był Pan Piotr Duczmal, prowadzący Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie. Pan Piotr podczas swojej prelekcji pod tytułem „Projekt: spójrz na Kopernika” przybliżył nam postać najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, a także opowiedział nam o badaniach naukowych nad historią życia i osiągnięć naszego wybitnego rodaka, który wstrzymał niebo, a ruszył Ziemię. Pan Piotr zachęcał nas do prześledzenia toku rozumowania Mikołaja Kopernika oraz do przeprowadzenia samodzielnych działań i obserwacji wzorem tych, które doprowadziły Kopernika do tak niesamowitego odkrycia opisanego w dziele „De Revolutionibus”.
Po kolacji Marcin Jaworski zapoznał uczestników z nowymi produktami w ofercie Delta Optical.
Mimo naszych starań i rozstawionych teleskopów, tego dnia niebo nie było dla nas łaskawe, ale my byliśmy przygotowani na wszystko 😊, najmłodszych uczestników zaprosiliśmy na warsztaty „Jak znaleźć drogę wśród Gwiazd?” korzystając z obrotowych map nieba. Uczestników Klubu Młodego Przyrodnika Rafał Pukownik zabrał na spacer po niebie. Aby ułatwić poruszanie się po niebie, wyposażyliśmy naszych przyrodników w obrotowe mapy nieba, a Rafał wyjaśnił jak z nich korzystać, żeby w przyszłości móc samodzielnie prowadzić obserwacje.
Kolejną nasza propozycją dla najmłodszych uczestników była wyprawa w kosmos w mobilnym planetarium.
Wieczorem grupa zaawansowana pod czujnym okiem Macieja Kapkowskiego zgłębiała tajniki astrofotografii.
Równolegle na sali wykładowej Filip Ogorzelski zdał nam relację z wyprawy na Zaćmienie Słońca, a także opowiedział, jak przygotować się do obserwacji zaćmień Słońca.
Po prelekcji o zaćmieniach Słońca nasi partnerzy - założyciele grupy FB Gapię się w niebo – Łukasz Jankowski i Piotr Stefaniak opowiedzieli o swoich przygodach z nocnym niebem nie tylko w kadrze. Najwytrwalsi słuchacze witali z "Kumplami od gwiazd" kolejny dzień :)
Pierwszy dzień naszeg zlotu, mimo niesprzyjającej obserwacjom pogody zakończyliśmy już po północy.
26 sierpnia 2023 – sobota
Kolejny dzień zaczęliśmy od obserwacji wschodzącego Słońca.
Następnie wszyscy uczestnicy obserwowali aktywność Słońca przez specjalistyczne teleskopy: Teleskop słoneczny do obserwacji w paśmie H-alpha LUNT 130mm, Refraktor apochromatyczny 150mm wyposażony w klin Herschela z filtrem Baader Solar Continuum do obserwacji Słońca w paśmie widzialnym, teleskop Słoneczny Lunt LS 40mm zamocowany na montażu Sky-Watcher SolarQuest, który automatycznie wyszukuje i śledzi Słońce. Dodatkowo obserwowaliśmy Słońce przez lunety wyposażone w filtr słoneczny Baader AstroSolar oraz w projekcji okularowej. Na polu była także możliwość obserwacji przyrodniczych przy użyciu lornetek i lunet.
Przed południem na polu obserwacji dziennych działał punkt Astroinfo, gdzie Pan Janusz Wiland udzielał porad odnośnie obserwacji astronomicznych i astrofotografii.
Gdy nasyciliśmy oczy słonecznym spektaklem plam i protuberancji rozpoczęliśmy warsztaty, w trakcie których grupa poczatkująca zgłębiała tajniki budowy teleskopu, wyboru odpowiednich akcesoriów i przygotowania się do obserwacji nieba.
Kolejnym punktem zajęć grupy poczatkującej była prelekcja Łukasza Jankowskiego i Piotra Stefaniaka dotycząca prostej astrofotografii wykorzystującej smartfony i aparaty fotograficzne z wymienna optyką.
W tym czasie grupa zaawansowana na zebranym przez Pana Macieja Kapkowskiego materiale uczyła się obróbki zdjęć astrofotograficznych w programach graficznych.
Klub Młodego Przyrodnika wybrał się na przedpołudniowy spacer, na którym szukał okazów do obserwacji mikroskopowych, a także wziął udział w warsztatach Pana Piotra Duczmala, który przybliżył nam tajniki obsługi kwadranta Mikołaja Kopernika.
Następnie młodzi przyrodnicy korzystając z mikroskopów zagłębili się w mikroświat.
Po obiedzie nasi klubowicze zajęli się projektowaniem dekoracji okolicznościowych pierniczków na obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Po południu do naszych zlotowiczów dołączyli uczestniczy dnia otwartego, dla których Pan Piotr Duczmal wygłosił prelekcję o przybyszach z kosmosu – meteorach i meterorytach. Każdy uczestnik naszego zlotu miał niepowtarzalną okazję wziąć do rąk ważący ponad 3 kg meteoryt Morasko.
Najciekawszym punktem programu były prezentacje młodych prelegentów o Mikołaju Koperniku. Mateusz Gołębiowski, Marysia Kozdój i Olaf Szydłowski zaprezentowali nam osobę i dokonania naszego największego astronoma.
Kolejnym punktem programu była prezentacja rozwiązań firmy Canon dedykowana zastosowaniom astrofotograficzny. Przedstawiciel Canona Pan Piotr Woźniak opowiedział o aparatach i obiektywach stosowanych w fotografowaniu zakątków Kosmosu.
Przedkolacyjna prelekcja dotyczyła budżetowych rozwiązań w astrofotografii – Pan Janusz Wiland zaprezentował specjalnie przygotowanego na nasz zlot Fastron-10R z napędem ręcznym, na którym wieczorem wykonał zdjęcie mgławicy Ameryka Północna.
Po kolacji zaczęliśmy obserwacje nocnego nieba. Na początek nasze teleskopy skierowaliśmy na południowy kraniec nieba, gdzie nad horyzontem znajdował się nasz naturalny satelita - Księżyc w pierwszej kwadrze. Kolejnym obiektem naszych obserwacji były planeta Saturn. Kiedy wszyscy nasycili się widokiem gazowego giganta, zaczęliśmy obserwację obiektów głębokiego nieba. Naszym łupem padły Galaktyka Andromedy M31, Gromada Podwójna w Perseuszu, mgławica planetarna M57 "Pierścień", Gromada kulista M13, Mgławica planetarna M27 "Hantle". Po północy w okularach teleskopów zagościł Jowisz w towarzystwie swoich księżyców. Kiedy tylko zaczął wznosić się nad linię drzew wszystkie teleksopy skierowały się w jego stronę. Bo jak inaczej wykorzystać ostatnie minuty bezchmurnego nieba niż obserwując największą planetę Układu Słonecznego ;).
27 sierpnia 2023 – niedziela
Dzień trzeci to czas na zgłoszenie prac do konkursów, zwrot wypożyczonego sprzętu i oficjalne zakończenie zlotu.
Na naszym polu obserwacji dziennych można było znów podziwiać Słońce w pełnej krasie.
O godz. 11:00 nastąpiło podsumowanie i zakończenie XII AstroShow 2023. Prezes firmy Pani Honorata Matosek podziękowała gościom i uczestnikom za udział w tegorocznej imprezie, za wspaniałą atmosferę zlotu, za bardzo wysoką frekwencję na prelekcjach i warsztatach.
Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie zlotowych konkursów.
W konkursie „Niebo Astroshow 2023” zostały nagrodzone następujące osoby:
1 miejsce – Adrian Gałczyński - otrzymał Teleskop Sky Wacher Dobson 6”
2 miejsce – Patrycja Szewczyk – otrzymała Lunetę Celestron ZOOM 60
3 miejsce – Paulina Elert - otrzymała Model drewniany „Mechaniczne Tellurium”
W konkursie „Zostań fotoreporterem Astroshow 2023” zostali nagrodzeni:
1 miejsce – Aleksander Kołodziej – otrzymał Teleskop BK 709 EQ1
2 miejsce – Grzegorz Skupniewicz – otrzymał Mikroskop Delta Optical Biolight 300
3 miejsce – Ewa Stawczyk – otrzymała Model drewniany „Globus”
W konkursie „Astropierniczki” kierowanym do uczestników do lat 15 zostały nagrodzone prace:
1 miejsce – Alicji Dworniak - otrzymała mikroskop Delta Optical Biolight 100
2 miejsce – Wojtka i Zosi Roztoczyńskich – otrzymali lornetkę Voyager S 10x32
3 miejsce – Zosi Elert – otrzymała Kalendarz Astronomiczny
Dodatkowo przez naszego prelegenta – Pana Macieja została nagrodzona praca Olafa Szydłowskiego, który wykonał zdjęcie Księżyca, następnie obrobił je w programach graficznych korzystając z porad Pana Macieja. Olaf otrzymał roczny on-linowy kurs astrofotografii Macieja Kapkowskiego.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w naszym zlocie, było nam niezmiernie miło Was gościć.
Do zobaczenia za rok!
Zespół Delta Optical