To był prawdziwy Show!
Jubileuszowy 10. Delta Optical Astroshow docenił i uczcił cały Wszechświat. Były pierścienie Saturna, Jowisz i jego trzy księżyce, mgławice, a nawet Wielka Galaktyka w Andromedzie, masa sprzętu i dużo wiedzy.
No i byli ci najważniejsi - Uczestnicy 10. zlotu!
Szkoda tylko jednego: że to wszystko już było…
Poczytajcie o niezwykłym spotkaniu miłośników astronomii.
Jubileuszowy, dziesiąty zlot Astroshow 2021 odbył się na terenie kompleksu hotelowego Cukrownia Żnin. W naszym wydarzeniu uczestniczyło 150 zarejestrowanych i kilkadziesiąt gości wieczoru otwartego. Osoby z każdego przedziału wiekowego i poziomu zaawansowania mogły liczyć na ciekawe atrakcje.
Dzień pierwszy
Wiceprezes zarządu Honorata Matosek witając wszystkich uczestników uroczyście otworzyła jubileuszowy 10 zlot miłośników astronomii AstroShow 2021.
Na wstępie zaprezentowano film wspominający poprzednie edycje, z zaznaczonymi miejscami gdzie byliśmy przez ubiegłe 10 lat.
Powitaliśmy naszych patronów honorowych:
- Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – Piotr Całbecki
- Burmistrz Miasta Żnin - Robert Luchowski
- Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Rozwoju Regionu - Paweł Sikora
Oraz Patronów medialnych:
- Czasopismo Urania – Postępy Astronomii pod czujnym okiem Redaktora Naczelnego prof. Macieja Mikołajewskiego.
- Firmę BEIKS z Prezesem Krzysztofem Machulskim
Powitaliśmy naszych wykładowców i prelegentów:
- Piotr Duczmal
- Janusz Willand
- Przemysław Rudź
- Marcin Cikała
- Agnieszka i Rafał Pukownik
- Magdalena Stawniak
Dyrektor Paweł Sikora przedstawił nam atrakcje regionu, chciał nas zawieść kolejką wąskotorową do Biskupina, a my obiecaliśmy, że pojedziemy następnym razem.
Po uroczystym rozpoczęciu jubileuszowego Astroshow zwieńczonego tortem, Marcin Jaworski zaprezentował nowości w ofercie Delta Optical. Do sprzedaży trafiła między innymi zmodernizowana wersja przenośnego montażu SkyWatcher’a – Star Adventurer 2i. Cieszące się ogromną popularnością narzędzie astrofotografów zyskało nowe przydatne funkcje. Innym produktem od firmy Sky Watcher zaprezentowanym podczas wykładu był składany teleskop zwierciadlany systemu Newtona o średnicy 150 mm – Sky Watcher Dobson 150 Heritage.
Gratką dla kolekcjonerów okazał się okular Tele Vue Apollo 11. Z okazji 50-siątej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu zostało wyprodukowane tylko 300 sztuk tego limitowanego cudu inżynierii. Okular jest też hołdem złożonym założycielowi firmy TeleVue – Al Nagler. Zaprojektował optykę do symulatorów, na których ćwiczyli astronauci misji Apollo. Kolekcjonerzy muszą się spieszyć – spośród dwóch okularów które trafiły do Polski do sprzedaży pozostał już tylko jeden!
Wykład otwarcia „Życie na orbicie” poprowadził Przemysław Rudź - muzyk, popularyzator Astronomii i pracownik Polskiej Agencji Kosmicznej. Opowiedział o historii podboju kosmosu i załogowych misjach kosmicznych. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz jej nowej, chińskiej konkurencji. Słuchacze usłyszeli jakie prawa fizyczne rządzą ruchem satelitów i dlaczego nie spadają nam one na głowy. Warto wspomnieć o muzycznej twórczości Przemysława Rudzia. Komponując muzykę elektroniczną inspiruje się kosmosem i kluczowymi dla astronomii osobistościami, takimi jak Mikołaj Kopernik. Jego utwory emanują kosmiczną energią – bynajmniej nie ciemną – i są ciekawym oraz inspirującym podkładem do obserwacji astronomicznych.
Pogoda zdecydowanie dopisała. Bezchmurne niebo umożliwiło nam oglądanie wielu wspaniałych obiektów. Do obserwacji wprowadził nas Krzysztof Gałka. Na spacer po gwiazdozbiorach zaprosił Piotr Duczmal. Grupa zaawansowana prowadzona przez dr Marcina Cikałę miała okazję spróbować swoich sił w fotografii Księżyca i Planet. Do godziny pierwszej w nocy obserwowaliśmy kosmos przez nasze pokaźnych rozmiarów teleskopy. Wspaniale na niebie prezentowała się największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz oraz jego 3 księżyce Galileuszowe. Czwarty z nich, Io pozostawał skryty za tarczą planety. Fantastycznie prezentowały się pasy chmur w atmosferze planety. Wielką atrakcją dla gości Astroshow była planeta Saturn. W naszych teleskopach fantastycznie prezentowały się jej pierścienie z przerwą Cassiniego. Wprawne oko dostrzegło zróżnicowania atmosfery planety oraz kilka jej najjaśniejszych księżyców. Obiektywy naszych największych instrumentów skierowaliśmy wysoko na niebo. Łapiąc podróżujące do nas przez setki, tysiące i miliony lat fotony prezentowały nam obrazy obiektów głębokiego nieba. Wszyscy obecni na polu obserwacyjnym miłośnicy astronomii obserwowali mgławice planetarne M27 i M57.
Wprawne oko bez problemu dostrzegło kształt obiektu, będący świadectwem wybuchu gwiazdy. W okularze teleskopów ciekawie prezentował się kompleks mgławic Pętla Łabędzia, również będący pozostałością po wybuchu gwiazdy. W układach podwójnych i wielokrotnych gwiazd dostrzegliśmy fantastycznie barwy. Najbliższa nam galaktyka – Wielka Galaktyka w Andromedzie, zachwyciła wielu gości swoim pięknem. Nasz naturalny satelita, czyli Księżyc nieco rozświetlił niebo, ale za to przyniósł nam wspaniałe widoki. Podziwialiśmy tysiące kraterów, pasma gór i doliny.
Wspaniały widok! Obserwacje okraszone ciekawym komentarzem poprowadzili astronomowie i miłośnicy astronomii z Delty Optical. Dr Marcin Cikała, Krzysztof Gałka, Wojciech Otton, Sławomir Dębowski, Łukasz Grzymała, Filip Ogorzelski, Tomasz Żukrowski oraz Piotr Duczmal.
Dzień drugi:
W sobotę rano o godz. 5:00 Wojciech Otton i Honorata Matosek zaprosili najwytrwalszych gości na wspólne obserwacje wschodu Słońca. Klimatu dodała gęsta mgła unosząca się na terenie całej Cukrowni Żnin.
O godzinie 10:00 przy pięknej słonecznej pogodzie fotograf wykonał nam pamiątkowe zdjęcie grupowe.
Uczestnicy zlotu podzieleni na trzy grupy edukacyjno-naukowe.
- Astronomia początkująca
- Astronomia zaawansowana
- Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej
rozpoczęli naukowe warsztaty.
Krzysztof Gałka w wykładzie opowiedział o wyborze pierwszego teleskopu i wyposażeniu dodatkowym.
Kolejny blok warsztatów
dotyczył montażu teleskopów i przygotowania ich do obserwacji. Uczestnicy dowiedzieli się wszystkiego co potrzebne jest, aby zacząć swoją przygodę ze spoglądaniem na niebo przez instrumenty optyczne. Opowiedzieliśmy również o podstawowej astrofotografii – jak można wykorzystać swój smartphone, a także jak podłączyć aparat do teleskopu.
Astronomiczna grupa zaawansowana prowadzona przed dr Marcina Cikałę zajęła się w tym czasie obróbką materiału zdjęciowego zebranego podczas poprzedniej nocy.
Przy pięknej słonecznej pogodzie prowadziliśmy obserwacje Słońca. Fantastyczne obrazy naszej Dziennej Gwiazdy rysował dla nas największy amatorski teleskop słoneczny w Polsce o średnicy 15 centymetrów.
Obserwatorzy byli zachwyceni obrazem protuberancji i licznymi szczegółami na tarczy słonecznej.
Goście Astroshow mogli przetestować całą masę sprzętu obserwacyjnego. Nasz stół aż uginał się od lornetek i lunet.
Około godziny 15-tej dołącza do nas grupa uczestników tzw. dnia otwartego rozpoczętego fantastycznym wykładem Piotra Duczmala, "Kosmos w zasięgu ręki – amatorskie obserwacje astronomiczne". W niezwykle ciekawy sposób przedstawił skalę odległości we Wszechświecie. Nawet z pozoru niewyobrażalne liczby stały się jasne i zrozumiałe.