To był prawdziwy Show!

Jubileuszowy 10. Delta Optical Astroshow docenił i uczcił cały Wszechświat. Były pierścienie Saturna, Jowisz i jego trzy księżyce, mgławice, a nawet Wielka Galaktyka w Andromedzie, masa sprzętu i dużo wiedzy.
No i byli ci najważniejsi - Uczestnicy 10. zlotu!
Szkoda tylko jednego: że to wszystko już było…
Poczytajcie o niezwykłym spotkaniu miłośników astronomii.

alt-text

Jubileuszowy, dziesiąty zlot Astroshow 2021 odbył się na terenie kompleksu hotelowego Cukrownia Żnin. W naszym wydarzeniu uczestniczyło 150 zarejestrowanych i kilkadziesiąt gości wieczoru otwartego. Osoby z każdego przedziału wiekowego i poziomu zaawansowania mogły liczyć na ciekawe atrakcje.

alt-text
alt-text

alt-text
alt-text

Dzień pierwszy

Wiceprezes zarządu Honorata Matosek witając wszystkich uczestników uroczyście otworzyła jubileuszowy 10 zlot miłośników astronomii AstroShow 2021.

alt-text

Na wstępie zaprezentowano film wspominający poprzednie edycje, z zaznaczonymi miejscami gdzie byliśmy przez ubiegłe 10 lat.

Powitaliśmy naszych patronów honorowych:

Oraz Patronów medialnych:

Powitaliśmy naszych wykładowców i prelegentów:


alt-text

Dyrektor Paweł Sikora przedstawił nam atrakcje regionu, chciał nas zawieść kolejką wąskotorową do Biskupina, a my obiecaliśmy, że pojedziemy następnym razem.


alt-text
alt-text

Po uroczystym rozpoczęciu jubileuszowego Astroshow zwieńczonego tortem, Marcin Jaworski zaprezentował nowości w ofercie Delta Optical. Do sprzedaży trafiła między innymi zmodernizowana wersja przenośnego montażu SkyWatcher’aStar Adventurer 2i. Cieszące się ogromną popularnością narzędzie astrofotografów zyskało nowe przydatne funkcje. Innym produktem od firmy Sky Watcher zaprezentowanym podczas wykładu był składany teleskop zwierciadlany systemu Newtona o średnicy 150 mm – Sky Watcher Dobson 150 Heritage.

alt-text
alt-text
alt-text

Gratką dla kolekcjonerów okazał się okular Tele Vue Apollo 11. Z okazji 50-siątej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu zostało wyprodukowane tylko 300 sztuk tego limitowanego cudu inżynierii. Okular jest też hołdem złożonym założycielowi firmy TeleVue – Al Nagler. Zaprojektował optykę do symulatorów, na których ćwiczyli astronauci misji Apollo. Kolekcjonerzy muszą się spieszyć – spośród dwóch okularów które trafiły do Polski do sprzedaży pozostał już tylko jeden!

alt-text

Wykład otwarcia „Życie na orbicie” poprowadził Przemysław Rudź - muzyk, popularyzator Astronomii i pracownik Polskiej Agencji Kosmicznej. Opowiedział o historii podboju kosmosu i załogowych misjach kosmicznych. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz jej nowej, chińskiej konkurencji. Słuchacze usłyszeli jakie prawa fizyczne rządzą ruchem satelitów i dlaczego nie spadają nam one na głowy. Warto wspomnieć o muzycznej twórczości Przemysława Rudzia. Komponując muzykę elektroniczną inspiruje się kosmosem i kluczowymi dla astronomii osobistościami, takimi jak Mikołaj Kopernik. Jego utwory emanują kosmiczną energią – bynajmniej nie ciemną – i są ciekawym oraz inspirującym podkładem do obserwacji astronomicznych.


Pogoda zdecydowanie dopisała. Bezchmurne niebo umożliwiło nam oglądanie wielu wspaniałych obiektów. Do obserwacji wprowadził nas Krzysztof Gałka. Na spacer po gwiazdozbiorach zaprosił Piotr Duczmal. Grupa zaawansowana prowadzona przez dr Marcina Cikałę miała okazję spróbować swoich sił w fotografii Księżyca i Planet. Do godziny pierwszej w nocy obserwowaliśmy kosmos przez nasze pokaźnych rozmiarów teleskopy. Wspaniale na niebie prezentowała się największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz oraz jego 3 księżyce Galileuszowe. Czwarty z nich, Io pozostawał skryty za tarczą planety. Fantastycznie prezentowały się pasy chmur w atmosferze planety. Wielką atrakcją dla gości Astroshow była planeta Saturn. W naszych teleskopach fantastycznie prezentowały się jej pierścienie z przerwą Cassiniego. Wprawne oko dostrzegło zróżnicowania atmosfery planety oraz kilka jej najjaśniejszych księżyców. Obiektywy naszych największych instrumentów skierowaliśmy wysoko na niebo. Łapiąc podróżujące do nas przez setki, tysiące i miliony lat fotony prezentowały nam obrazy obiektów głębokiego nieba. Wszyscy obecni na polu obserwacyjnym miłośnicy astronomii obserwowali mgławice planetarne M27 i M57.

alt-text
alt-text

alt-text

alt-text
alt-text

Wprawne oko bez problemu dostrzegło kształt obiektu, będący świadectwem wybuchu gwiazdy. W okularze teleskopów ciekawie prezentował się kompleks mgławic Pętla Łabędzia, również będący pozostałością po wybuchu gwiazdy. W układach podwójnych i wielokrotnych gwiazd dostrzegliśmy fantastycznie barwy. Najbliższa nam galaktyka – Wielka Galaktyka w Andromedzie, zachwyciła wielu gości swoim pięknem. Nasz naturalny satelita, czyli Księżyc nieco rozświetlił niebo, ale za to przyniósł nam wspaniałe widoki. Podziwialiśmy tysiące kraterów, pasma gór i doliny.

alt-text
alt-text

Wspaniały widok! Obserwacje okraszone ciekawym komentarzem poprowadzili astronomowie i miłośnicy astronomii z Delty Optical. Dr Marcin Cikała, Krzysztof Gałka, Wojciech Otton, Sławomir Dębowski, Łukasz Grzymała, Filip Ogorzelski, Tomasz Żukrowski oraz Piotr Duczmal.

Dzień drugi:

alt-text
alt-text

W sobotę rano o godz. 5:00 Wojciech Otton i Honorata Matosek zaprosili najwytrwalszych gości na wspólne obserwacje wschodu Słońca. Klimatu dodała gęsta mgła unosząca się na terenie całej Cukrowni Żnin.

alt-text

O godzinie 10:00 przy pięknej słonecznej pogodzie fotograf wykonał nam pamiątkowe zdjęcie grupowe.


alt-text
alt-text

Uczestnicy zlotu podzieleni na trzy grupy edukacyjno-naukowe.

      rozpoczęli naukowe warsztaty.

Krzysztof Gałka w wykładzie opowiedział o wyborze pierwszego teleskopu i wyposażeniu dodatkowym.

alt-text
alt-text
alt-text

Kolejny blok warsztatów

dotyczył montażu teleskopów i przygotowania ich do obserwacji. Uczestnicy dowiedzieli się wszystkiego co potrzebne jest, aby zacząć swoją przygodę ze spoglądaniem na niebo przez instrumenty optyczne. Opowiedzieliśmy również o podstawowej astrofotografii – jak można wykorzystać swój smartphone, a także jak podłączyć aparat do teleskopu.


alt-text
alt-text

Astronomiczna grupa zaawansowana prowadzona przed dr Marcina Cikałę zajęła się w tym czasie obróbką materiału zdjęciowego zebranego podczas poprzedniej nocy.

alt-text
alt-text
alt-text

Przy pięknej słonecznej pogodzie prowadziliśmy obserwacje Słońca. Fantastyczne obrazy naszej Dziennej Gwiazdy rysował dla nas największy amatorski teleskop słoneczny w Polsce o średnicy 15 centymetrów.

alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text

Obserwatorzy byli zachwyceni obrazem protuberancji i licznymi szczegółami na tarczy słonecznej.

alt-text
alt-text

alt-text
alt-text

Goście Astroshow mogli przetestować całą masę sprzętu obserwacyjnego. Nasz stół aż uginał się od lornetek i lunet.

alt-text
alt-text

Około godziny 15-tej dołącza do nas grupa uczestników tzw. dnia otwartego rozpoczętego fantastycznym wykładem Piotra Duczmala, "Kosmos w zasięgu ręki – amatorskie obserwacje astronomiczne". W niezwykle ciekawy sposób przedstawił skalę odległości we Wszechświecie. Nawet z pozoru niewyobrażalne liczby stały się jasne i zrozumiałe.

alt-text
alt-text

Drugi wieczór spędziliśmy na wykładach i prelekcjach. Janusz Willand z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wprowadził nas krok po kroku w arkany astrofotografii. Na początku omówił sprzęt fotograficzny jakiego używa, a potem zaprezentował najprostsze sposoby uzyskania zdjęcia nieba. Prelekcja Pana Janusza dobitnie pokazała, że warto próbować swoich sił w astrofotografii nawet posiadając prosty aparat fotograficzny.

alt-text

O oku i biochemicznych mechanizmach widzenia opowiedział Filip Ogorzelski. Dowiedzieliśmy się, dlaczego w nocy używamy czerwonych latarek i zielonych laserów. Goście obejrzeli film ,,Zaćmienie” będący relacją z Całkowitego Zaćmienia Słońca w Chile w 2019 roku, który został zrealizowany dzięki działalności Fundacji Nicolaus Copernicus zajmującej się popularyzacją astronomii oraz dokonań Mikołaja Kopernika i innych wybitnych osobistości. Obejrzeliśmy również klika ciekawych odcinków programu o tematyce astronomicznej – Astronarium.


alt-text
alt-text

Zlot Astroshow to nie tylko astronomia. W czasie trwania Astroshow nasi najmłodsi uczestnicy mieli okazje zmierzyć się z różnymi dziedzinami nauk przyrodniczych. W sobotę o 7:00 rano nasi młodzi odkrywcy przyrody wyruszyli na spacer w poszukiwaniu obiektów do obserwacji mikroskopowych. Za pomocą sita entomologicznego łowili owady i drobne bezkręgowce. Z pobliskiego jeziora pobrali próbki wody i roślinności wodnej. Nad brzegiem jeziora znaleźli skamieniałości kopalnych mięczaków. Młodzi przyrodnicy próbowali też zerwać liście pokrzyw, tak aby nie nabawić się bolesnych bąbli. Zebrane okazy zostały zabezpieczone w pojemniczkach i czekały na późniejsze obserwacje mikroskopowe.


alt-text
alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text

Na początek w Klubie Młodego Biologa zaczęli od testowania mikroskopów Delta Optical w badania otaczającego świata. Mając do dyspozycji mikroskopy biologiczne Biolight 300 tropili w próbkach wody pierwotniaki, okrzemki i rozwielitki. Następnie za pomocą mikroskopów Discovery oglądali większe obiekty: złowione rano owady, pająki czy fragmenty roślin. Udało się też rozwikłać zagadkę bezbąblowej techniki zbierania pokrzywy.



alt-text
alt-text
alt-text
alt-text

Chcesz zostać archeologiem – to nie takie trudne, bo Pani Magdalena Stawniak – pracownik Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, po krótkim wstępie teoretycznym w specjalnie przygotowanych przenośnych stanowiskach archeologicznych pokazała jak młodzi adepci poszukiwali znalezisk archeologicznych. Udało się odkopać fragmenty ceramiki, monety czy fragmenty szkieletów zwierząt. Następnie wykopaliska trzeba było opisać w dokumentacji archeologicznej. Na koniec zajęć pozostało jeszcze zmierzyć się z niwelatorem i łatą i już można było odebrać odznakę archeologa.


alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text

Oczywiście przyrodnik nie może obyć się bez fizyki, bo ona rządzi światem. W tym roku w ramach Klubu Młodego Fizyka nasi odkrywcy zajmowali się optyką, bo bez niej nie ma sprzętu do badań: lornetek, teleskopów i mikroskopów. Przewodnikami po tajnikach optyki byli Agnieszkia i Rafał Pukownik, którzy, na co dzień pracujący w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k. Torunia, gdzie Agnieszka koordynuje wycieczki, a Rafał jest jednym z operatorów radioteleskopu RT-4 Kopernik. Podczas zajęć nasi przyrodnicy badali bieg światła w pojedynczych soczewkach, a następnie w układach optycznych. Na koniec zajęć każdy z uczestników miał okazje skonstruować okulary dyfrakcyjne (tęczowe okulary) i w kolorze podziwiać świat.


alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text


Był biolog, fizyk, archeolog przyszła pora na konstruktora.

Po przygodach w Klubie Młodego Przyrodnika przyszedł czas na chwilę relaksu na zajęciach plastycznych i czas na przygotowanie prac konkursowych. Mając do dyspozycji materiały recyklingowe nasi młodzi konstruktorzy zmierzyli się z problemami podboju kosmosu i projektem łazika marsjańskiego. Z butelek PET, foli aluminiowej, kubków po jogurcie, wykałaczek powstały prototypy łazików marsjańskich, które obecnie czekają na produkcje seryjną. Dodatkowo podczas zajęć powstały wizualizacje wyglądu mieszkańców kosmicznych przestrzeni. Zajęcia pozwoliły na odkrycie talentów plastycznych, a także zapewniły wiele frajdy naszym zlotowiczom.


alt-text
alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text
alt-text

alt-text
alt-text
alt-text
alt-text

Podczas kolacji dla najmłodszych uczestników przybliżamy naukę o mikro i makro świecie, poprzez edukacyjne pytania i różne konkursy. Dzieciaki musiały dużo pomyśleć żeby dać prawidłową odpowiedź. Okazało się, że nasi milusińscy wykazali się świetną znajomością planet, oraz pierwotniaków i stawonogów spod mikroskopu. Wszystkie maluchy dostały słodką niespodziankę.

alt-text
alt-text

Po kolacji nadszedł czas na konstrukcję zegara słonecznego. Pan Piotr Duczmal wyjaśnił nam jak go zbudować, a także przedstawił i szczegółowo wyjaśnimy zagadnienia związane z zegarami słonecznymi, czasem i kalendarzem.

alt-text
alt-text

Punktem kulminacyjnym dnia dla naszych młodych odkrywców był seans filmowy pod tytułem "Wyprawa na planetę Ziemia" w mobilnym planetarium Delta Optical, które przeżywało prawdziwe oblężenie.

alt-text
alt-text
alt-text

Podczas zlotu w naszej wypożyczalni można było do woli testować lornetki, lunety, filtry i okulary astronomiczne. Dodatkową atrakcją była możliwość wypożyczania i przetestowania aparatów i obiektywów firmy Canon i Sigma. Dziękujemy firmom za możliwość przetestowania tych produktów.

Dzień trzeci

alt-text

W niedzielę uczestnicy zlotu zebrani na auli z niecierpliwością oczekiwali na wyniki konkursów. Nasi najważniejsi goście mali milusińscy zaproszeni na środek otrzymali drobne upominki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Tak minął jubileuszowy, dziesiąty zlot Astroshow 2021. Wszystkim zwycięzcom konkursów gratulujemy. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam zorganizować tę unikalną imprezę popularyzującą astronomię w naszym kraju. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom za wspaniałe zaangażowanie.

Kolejny zlot za rok, a my już serdecznie na niego zapraszamy!

Pozdrawiamy
TEAM Delta Optical

alt-text

alt-text
alt-text

alt-text
alt-text

alt-text

alt-text


Zorganizowaliśmy różne konkursy, których laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody.


Lista laureatów konkursów:

Konkurs „Niebo AstroShow 2021”:
  1. miejsce - Mateusz Gągol
  2. miejsce - Krzyś Nadulicz
  3. miejsce - Wojciech Ryłacz
Konkurs "Zostań fotoreporterem AstroShow2021"
  1. miejsce - Daria Modelewska
  2. miejsce - Dorota Wajs
  3. miejsce - Anna Kostarska
Konkurs „Łazik marsjański Astroshow 2021”:
  1. miejsce - Olek i Miki Kostarscy
  2. miejsce - Izabela Dąbrowska
  3. miejsce - Adi Gałczyński i Kamil Dominiak
Konkurs „Kosmita- przybysz z obcej planety”:
  1. miejsce - Dominika Barańska
  2. miejsce - Aleksandra Dąbrowska
  3. miejsce - Anna Florczak